Piosenkarz , wykonawca  estradowy, obdarzony  wspaniałym  głosem, stąd  często  nazywany  jest „Roy’em  Orbisonem  znad  Wisły” - zodiakalny  „strzelec”.
Zadebiutował w wieku pięciu lat w przedszkolu. Potem jako nastolatek należał do zespołu "Cordis Christi", grającego muzykę o tematyce religijnej.
W drugiej połowie lat 70 uczęszczał do Technikum Budowlanego w którym założył kabaret "Agrafka". Równocześnie śpiewał także w grupach: "Buda Folk" i "Unisono". Jest absolwentem:
Uniwersytetu  Śląskiego w Katowicach - kierunek fizyka z astronomią, Akademii Pedagogicznej  w  Krakowie, (praca magisterska z akustyki), Akademii  Ekonomicznej  w Katowicach - menadżer kultury (studia  podyplomowe) oraz  Wyższej  Szkoły  Biznesu - zarządzanie zasobami ludzkimi (studia  podyplomowe)
Brał udział w wielu   festiwalach  i  spektaklach  muzycznych  w  kraju i za granicą:  m.in. / Włochy,  Francja, Algieria, Jugosławia, Turcja,  Niemcy, Hiszpania, Austria, USA /
Znany  jest sympatykom  muzyki  country z prezentacji telewizyjnych programów  na „Międzynarodowym Pikniku  Country” w Mrągowie  na którym jest  stałym bywalcem. W 2013 roku obchodził tam okrągły Jubileusz XX lecia i z rąk Pani Burmistrz otrzymał tytuł „Honorowego Kowboja Miasta Mrągowa”. Dużą popularność zyskał także dzięki uczestnictwu w różnych programach telewizyjnych m.in. „Wakacyjna  Trasa  Dwójki” TVP 2, „Festiwal Weselnych Przebojów” w TV POLSAT, w TVP POLONIA, w TVP Rozrywka,  „Gala  Piosenki  Biesiadnej”,  „Imiennik  Dwójki” - Zbigniewa  Górnego  oraz w autorskim programie „Przebojowe Smaki” i  „Szlagierowa Lista Telewizji TVS”.
Gra  znane  przeboje i  standarty  muzyki  tanecznej  i  rozrywkowej, żywiołowe  piosenki  z  gatunku „tex-mex,  kolędy i pastorałki ,  a  także  szlagierowe kompozycje „Jedna z gwiazd” , „Co tu jest grane?”, „Nie zapomnę tamtej nocy” , „Już zamknąłem serca drzwi”  , „Nie więdnij mój kwiatku” , „Gdy się napełni szkło” , „Teraz jesteś tylko moja” , „Rosa Amarilla” , „Róża czerwona”, „Nasz mały letni romans” , „Biegnij nad morze” i wiele, wiele innych.
Śpiewa   głosem  o  dużej  skali  i  charakterystycznej , „ciepłej”  barwie , która  jest niespotykaną atrakcją i urozmaiceniem   jego  występów  artystycznych ,
W latach 1979 - 1982 był solistą Zespołu Pieśni i Tańca „Dąbrowiacy”, a przez kolejne lata śpiewał w Zespole Folklorystycznym „Siemianowice”.
W kolejnych  latach  1994 - 1997  współpracował , nagrywał  i  występował  z  zespołem„Gang  Marcela”.
W czerwcu  2000 roku  uczestniczył  w  największym  na  świecie festiwalu  muzyki  country  „FAN  FAIR”  w  Nashville - USA , gdzie wystąpił  w  jednym  z  klubów , a  także  gościnnie   zaśpiewał  w  Chicago  na  imprezie  organizowanej  dla  Polonii  Amerykańskiej.
W marcu  2001 roku otrzymał   nagrodę  „Płyta  Roku” (country  po  polsku), a w kolejnym  plebiscycie  w 2002 roku uhonorowano  go nagrodą  „Wokalista  Roku”  (country  po  polsku)
W czerwcu 2012r. otrzymał Nagrodę  Ministra  Kultury i Dziedzictwa  Narodowego - „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
Mariusz Kalaga to nie tylko artysta estradowy, to również organizator oraz producent imprez i programów muzycznych m.in. „Chlebem i solą raz na ludowo”, „Z muzyką bliżej Europy” „Karnawałowy Koktajl Muzyczny”. Był wieloletnim (przez 19 lat) organizatorem Międzynarodowego Pikniku Country w Dąbrowie Górniczej. W latach 2006-2010 był radnym Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej pełniąc funkcję Przewodniczącego Komisji Kultury i Sportu, a także v-cego Przewodniczącego Komisji Kultury Związku Miast Polskich. Jako działacz samorządowy aktywnie inicjował i wspierał rozwój kultury w swoim mieście występując jednocześnie na śląskiej  i zagłębiowskiej scenie muzycznej. W 2014 roku z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej otrzymał nagrodę „Super Dąbrowianina Roku 2014” W kadencji 2010-2014 desygnowany przez Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej do prac w Komisji Kultury Związku Miast Polskich został wybrany na Przewodniczącego tej Komisji.
Do dnia dzisiejszego występuje, jako solista oraz z towarzyszeniem swojego zespołu. Artysta  ma  ogromne możliwości wokalne, ponieważ dobrze radzi  sobie z klasycznym repertuarem muzyki rozrywkowej, a przede wszystkim z piosenkami trafiającymi do odbiorców bezpośredniością i znakomitym przekazem treści swoich utworów. Łatwo i szybko nawiązuje kontakt z publicznością. Obejmuje głosem dwie i pół oktawy, ma świetną dykcję. Dobrze i swobodnie się czuje w każdym repertuarze pozostając sobą. Jest artystą wyjątkowo medialnym, co media szybko zauważyły.   Artysta, to klasa wokalna. Na swym koncie ma wiele niezapomnianych koncertów, jest osobowością sceniczną i jest niewątpliwie niepowtarzalny. Nie sposób go pomylić z jakimkolwiek  innym  wykonawcą.   Prywatnie to osoba niezwykle ciepła i otwarta, która zawsze znajduje czas dla swoich fanów.                                
Artysta powtarza, że „muzyka jest dla niego wszystkim, pomaga wyrażać emocje, łączy ludzi, dotyka wszystkich aspektów jego życia oraz jest przekazem jego przeżyć i przemyśleń życiowych”.
PFR